klímaszerelés
Get Adobe Flash player

Jó tudni!

Hűtőgép | Mosógép | Mosogatógép | Ipari hűtőgépek | Klímaberendezés

Ugrás a Gyakori kérdésekhez

Hűtőgép:

–          Télen vagy hideg időszakban nem működik: A hűtőgépnek nem biztos, hogy baja van, csak az önleolvasztó, vagy 3 csillagos hűtőknél elő van írva a minimum 16-18 c-os környezeti hőmérséklet, amely hőmérséklet alatt a hűtő nem működik rendesen, vagy egyáltalán nem. Ez akkor nagy probléma, ha van a hűtőben fagyasztó, mert itt az áru kiolvadhat

–          Sziszegő hangja van a hűtőnek: Ez nem probléma, mert az új környezetbarát gázokkal üzemelő hűtőknél ez természetes jelenség, nem hiba!

–          Ha No-Frost-os hűtőnk, van ez elvileg önleolvasztós, jegesedés mentes, olvasztást nem igényel. Valójában évente, maximum 3 évente egyszer ugyanúgy le kell olvasztani. Az olvasztás itt körülményesebb, mert rejtve van a hőcserélő és a lefolyó. Leolvasztás menete: kikapcsolom a hűtőt 1- 3 napra / nyitva hagyom az ajtót / majd kipróbálom, ha szerencsém van, megjavul, ha nem javult meg jöhet a szerelő.

Mosógép:

–          Egy mosógép, vagy bármely készülék csak addig A energiahatékonyságú, amíg megfelelően használják.

–          Ha kútról használom a mosógépet úgy, hogy nincs vízlágyítóm azzal rövid idő alatt tönkretehetem a mosógépet, de ez még nem elég, mert a kemény vízben való mosáshoz sokkal több mosószer kell, és a ruha anyagát is roncsolom ( hamarabb tönkremegy ) és keményre szárad.

–          Megelőzés a központi vízlágyító alkalmazása. A beruházás drága, de ha azt nézem, hogy a mosógép, bojlert, csapot stb. nem kell cserélni, vagy javítani gyakran akkor néhány év alatt ez a költség megtérülhet.

–          Ha egy kevés vizet fogyasztó mosógépbe túl sok mosószert és öblítőt teszek. A mosószer adagolását mindig a vízmennyiséghez kell adagolni. Az új készülékek fele annyi vizet használnak, mint a régiek így a mosószer adagot is a felére kell visszavenni. Ha túl sok a mosószer, akkor az öblítés során nem biztos, hogy sikerül kiöblíteni a ruhából így allergiás tüneteket okozhat.

–          Az öblítő szert sem szabad túladagolni (fel kell hígítani a koncentrátumot), ellenkező esetben foltosak lesznek a ruhák és bebüdösödik a mosógép!

–          Tévhittel ellentétben az öblítő se csak az illat miatt kell, hanem azért, hogy puhább száradjon a ruha.

–          A mai háziasszonyoknál elvárása, hogy 30 C-on 30 perc alatt akarnának kimosni mindent. Ezeken a programokon inkább átöblíteni lehet a ruhadarabokat. De ettől semmit ne várjunk! Egy normál mosáshoz kell a 60-90 perc, de még a berakott ruha mennyisége se mindegy.

–          A mosógép beüzemelése során fontos, hogy a szállítási rögzítők ki legyenek szedve, ellenkező esetben sokba fog kerülni, hiszen ez nem megfelelő használatra vezethető vissza így nincs rá garancia!

–          Mennyi ruhát tegyünk egy mosáshoz? A ruha fajtájától függően változik a ruha mennyisége is. Ha például egy finom ruhát szeretnénk mosni akkor a finom programot kell választani és 1-2 kg ruhától többet nem szabad a gépe tenni.

–          Egy normál mosáshoz a 6 kg-os gépnél annyi száraz ruhát szabad berakni, hogy a dob ¾ – ig legyen tele (ekkor közel 6 kg van benn), ha ettől többet rakunk, akkor nem fog tisztán mosni, és lehet, hogy nem is centrifugál, vagy nem működik rendesen a mosógépünk!

–          Ha elromlik a mosógépünk, vagy márkaszervizhez, vagy egy megbízható szervizhez forduljunk segítségért, mert a helyi ezermester lehet, hogy több bajt csinál, és ha összeadom többe is kerül!

Mosogatógép:

–          Első hiba a készülék kiválasztása, mit kell nézni a vásárlásnál: Az energiafelhasználás nem annyira fontos inkább a mosogatógép zajszintje mert, ha halk a készülék, akkor biztos kevés vizet fogyaszt! Vízfogyasztás is függ a használt programtól pl.: ha tabletta ( 3 az 1-ben ) használatát állítom be a mosogatógépen, akkor egy A kategóriás gépből egy B-t csinálok. Rövid alacsony hőmérsékletű programon nem fog rendesen elmosogatni a gépűnk ráadásul még nem szárít rendesen!

–          Az olcsó készülékek általában annyira hangosak, hogy nem lehet beszélgetni mellette, egy jót meg szinte nem lehet hallani működés közben.

–          Kiválasztásnál még problémás lehet a márka is mert egyes típusokhoz vagy nagyon nehéz alkatrészt beszerezni, vagy nagyon drága, vagy nincs szervize a környéken, és sok a probléma vele.

–          Mosogatógép használatával nem csak vizet meg energiát spórolunk, hanem időt is, hogyan is. Sima átfolyó vizes mosogatás során 50-100 liter meleg vizet is elhasználhatunk egy mosogatáshoz. Géppel való mosogatás során ez csak 12-18 liter típustól függően. A mosogatási idő megspórolása napi 1 óra. Ha meg még jó programot választunk a törölgetés 90 % át is megspóroljuk, mely esetén nem kell kimosni és vasalni törlőruhát.

–          Beszerelési hibák: Ha a vízvezeték szerelő, vagy az asztalos úgy köti be a lefolyót a mosogatótálca alatti lefolyóba, hogy a szifon elé. Mi is a gond: a csendes mosogatógépet mosogatás közben alig lehet hallani annyira halk, viszont mikor kiszivattyúzza a vizet a hálóba is bee lehet hallani a csurgást!

–          Másik gond, ha eldugul a szifon a mosogatótálcából a víz a mosogatógépbe megy ami meg megáll hibára!

Ipari hűtőgépek:

–          Az ipari hűtőgépeket is ugyanúgy szervizelni kell, mint egy autót, mert ha ezt kimarad annak következményei lesznek : Többet fogyaszt a készülék, áruromlás, nem hűt rendesen, nem megbízható, drága költséges javítás ami a karbantartás kimaradásának következménye!

–          A beruházók nagy százaléka például egy hűtőkamra megrendelésénél, a legfontosabbnak az árat tartják. Az árat csak ügy lehet csökkenteni, ha kispórolunk bizonyos elemeket. Mit is, hát a biztonsági elemeket Pl.. nyomáskapcsolókat, fázisőr stb… amik megvédik a kompresszorunkat az idő előtti tönkremeneteltől. Vagy kisebb környezeti hőfokhoz tervezett kondenzátort és elpárologtatót választ ami nyáron nagy terhelés esetén gondot okozhat.

A vonatkozó jogszabályi előírások alapján a 310/2008. (XII.20.) Korm. rendelet szerint 3 kg feletti hűtőközeg-töltettel rendelkező nyitott- vagy fél hermetikus és 6 kg feletti hűtőközeg töltettel rendelkező zárt hűtő- és klímatechnikai berendezések, valamint a hőszivattyúk, folyadékhűtők kötelező szivárgásvizsgálatát évente a tulajdonosnak, üzemeltetőnek el kell végeztetnie képesített gazdálkodó szervezet narancssárga kártyás szakembereivel. Ezen felül a berendezést a rendelet szerinti illetékes Felügyelőséghez be kell jelenteni.

Klímaberendezés

Hogyan válasszunk klímát?

A klímaberendezést szeretnénk a lakásunkba, irodánkba soha ne úgy induljunk neki, hogy bemegyünk egy hipermarketbe, vagy felmegyünk az internetre és veszünk egyet. Mindenkép egy hűtés vagy klímatechnikával foglalkozó céget keressünk és kérjük ki a helyi szakemberek tanácsát, lehet többe kerül majd a készülék, de a használat igazolja majd a jó döntést.

Mi a különbség egy túl olcsó és egy minőségi gyártó készüléke között?

–          Energiafelhasználás :  pl. egy olcsó (50.000 – 100.000 Ft) 2,5 kW hűtőteljesítményű klíma akár 900-1000 W-ot is felvehet óránként. Míg egy minőségi klímagyártó inverteres készüléke 400-600 W teljesítménnyel is beéri teljes terhelés mellett . Részterhelésnél még nagyobbak a különbségek! Így kevésbé terheli a lakás elektromos hálózatát és 50 %-kal kevesebbet fogyaszthat! Egy szerver szoba esetében a két készülék közti árkülönbség akár 1 éven belül megtérülhet!

–          Mennyibe kerül egy minőségi klímaberendezés? A tapasztalat azt mondja, hogy 150.000 Ft+Áfa árnál kezdődnek az igazán minőségi klímaberendezések.

–          Komfort: egy minőségi klímánál jobban be lehet állítani a ventilátor fokozatát és a kifújt levegő irányát. Halkabb a működése, a hálószobában este mikor minden apró zaj zavaró lehet ott ég és föld a két készülék közt a különbség. Olcsó klíma beltéri egységének legkisebb zaj szintje 27-28 dB míg egy minőségié csak 20-22 DB.

–         Az , hogy egy klíma inverteres , az még nem jelenti , hogy ugyanazt a komfort biztosítja , mint egy Toshiba , Daikin , Fujitsu

–          Egy minőségi klímaberendezésen nincs nagy digitális kijelző, vagy világító ábrák ! Miért is ? Gondoljunk csak bele !  Nappal nincs olyan nagy gond mert a kijelző nem zavaró, de esete mikor az aludnánk villog a kijelző, vagy olyan nagy fényt ad ami miatt nehezebb elaludni.

–          Garancia: feltétele a szakszerviz általi beszerelés és évente minimum egyszeri , vagy többszöri karbantartás ( gyártótól függ  ) ! Egy minőségi készülékhez bármely alkatrész beszerezhető, viszont egy olcsónál, vagy interneten vásárolt klíma esetén csak addig van garancia, amíg nincs baj vele, utána mindenfajta kifogásra hivatkozva megszünteti a garanciát, vagy a forgalmazó már nem elérhető, alkatrészt meg egyszerűen nem beszerezhető!

–          Internetes vásárlás során fontos, hogy a készülék átvételekor ki kell bontani a rendelt berendezést és leellenőrizni nem sérült-e , mert ha ezt nem teszem Ha az ellenőrzést elmulasztjuk és aláírom az átvételit , azzal azt is aláírom, hogy sértetlen a készülék  .  Utána nagyon nehéz, vagy nem is lehet kicseréltetni. Ha pedig meghibásodik a rendelt készülék és csak cserével javítható , az egy kész kálvária, míg egy helyi bolt esetén ez személyesen könnyen elintézhető!

–          Javasoljuk , hogy  klímaberendezés vásárlásánál inkább  szervizt részesítsük előnyben . Miért is ?  Egy kereskedőnek az eladás az alapvető érdeke,  egy szerviz viszont csak olyan készüléket ad el amiben megbízik, tudja, hogy kicsi a meghibásodás, nem zörög, és a karbantartáson kívül nem kell kimenni hozzá!

–          Manapság sok olyan hirdetéssel találkozik a klímát vásárló személy , amelyben csak egy telefonszám van megadva. Ezektől óvakodjunk! Miért is, ha nincs cégnév, nincs  más elérhetőség, a telefonszámhoz nem kereshető vissza a hirdető . Ilyen esetekben mikor a hirdető nem meri felvállalni a cégnevét , az már elgondolkodtató, erősem el kell fontolni , hogy valóban őt válasszuk-e az adott munkára, vagy egy kicsit drágább szakembert!

–          Klímaszerelő kiválasztása során olyan céget javasolunk választani , aki minimum 5-10 éves tapasztalattal rendelkezik a  hűtés- és klímatechnikában. Tapasztalataink szerint sok cég hirdeti magát, és sorolja fel a referenciáit , de kiderül , hogy tevékenységét valójában csak most kezdi, esetleg 1-2 éves tapasztalata van  a klímatechnikában. A referenciák pedig valójában villanyszerelésre, fűtésszerelésre, vagy ácsmunkára stb. vonatkozik.

–          Mikor Budapesten járok, gyakran elszörnyűködök, mikor felnézek egy társasház falára. Itt mindig látni ki volt az igazi szakember, mert az általa végzett kivitelezés során ügyel arra, hogy a kültéri egység , a csövek, lefolyó, csatorna úgy nézzen ki, hogy az az adott homlokzaton az ne legyen zavaró és a legkevesebb cső, csatorna elemek látszódjon !

 

Menyibe kerül egy klíma felszerelése?

Ha egy megbízható klímaszerelőt választunk, akkor ő  3-5 méter csövezési hosszig 35.000-45.000 Ft + Áfa szerelési díjat mond. Aki ettől  olcsóbban szerel, általában csak úgy tud, ha nincsenek meg a megfelelő szerszámai ( fúrók, vákuumszivattyú, ipari porszívó stb… ) , nem a saját autójával, szerszámával, anyagával, szerelőjével dolgozik . Nem tud számlát adni, nem vállal garanciát a munkájára, a szerelés után pedig egy komplett takarító és helyreállító brigádot kell alkalmazni a lakás kitakarításához a stb…

GYAKORI KÉRDÉSEK

Az alábbiakban összeszedtük azokat a kérdéseket, aggodalmakat, amelyeket ügyfeleinktől a legtöbbet hallunk.

Túl sokat fogyaszt-e egy klímaberendezés?

A készülék fogyasztását több tényező is meghatározza, de a két legmeghatározóbb a készülék típusa és az alkalmazott technológia.

Az olcsó R-22 és R407-es gázzal működő ki-be kapcsolós készülékek 1 kW áramból 2,6 kW hűtőteljesítményt állítanak elő.

A közepes minőségű R 410 a gázzal üzemelő ki-be kapcsolós klímaberendezések már jobb hatásfokúak kb. 1 kW áramból 3,2 kW hűtőteljesítményt állít elő.

Az igazán jó klímaberendezések az INVERTERES készülékek, mert a leadott teljesítményüket fokozatmentesen tudják állítani. Így típustól függően 1 kW áramból 3,6-5,5 kW hűtőteljesítményt is elő tudnak állítani, ami az olcsóbb készülékhez képest 45-50 %-os energia megtakarítást is elérhet!

Hogyan használjuk a klímát?

Olyan helyen ahol a helyiség nem indokolja a beállított hőfokot ne vegyük le a hőmérsékletet 24 fok-alá, mert könnyen megfázhatunk tőle, A fő gond ilyenkor nem az, hogy hidegebb lesz, hanem az hogy kiszárítom a levegőt! A ventilátor sebességét és irányát is úgy állítsuk be, hogy ne érjen minket.

Rendszeres használatkor fontos a klímaberendezések karbantartása. Ha ezt elhanyagoljuk, könnyen tönkremehet a készülékünk, vagy lecsökken a hatásfoka!

Zavar, ha a készülék rám fújja a hideg levegőt. Hogyan kerülhetem el?

A beltéri egység jó elhelyezése a titka.

Mit is értünk ez alatt? Úgy kell kiválasztani a beltéri egység helyét, hogy minket kevésbé érjen a légáramlat.

Fontos! Olcsóbb készülékeknél a kifújt levegő iránya és sebessége nem állítható be mindig úgy, hogy az nekünk jó legyen!

Milyen klímaberendezést válasszak, ha zavar, hogy este zúg a készülék?

Ebben az esetben mindenképp inverteres klímaberendezésre van szükségünk, mivel ezek a készülékek rendelkeznek éjszakai ventilátor fokozattal. Ez azt jelenti, hogy a legkisebb ventilátor fokozaton a zajszint típustól függően 20-23 DB Míg a hagyományos készülékek legkisebb fokozaton is 26-28 DB

Azt hallottam, hogy klímával fűteni drága. Igaz ez?

Nem! Sőt átmeneti időszakban kifejezetten gazdaságos. Különösen igaz ez az inverteres készülékekre, mert ezek 1 kW áramból 3,4-5,3 kW fűtőteljesítményt adnak le!

Hogyan is működik a berendezés? A hűtési körfolyamatot fordítja meg úgy, hogy fűtési módban kívül hűt, belül meg fűt.

Manapság felkapott hőszivattyúk is valójában egy klímaberendezések más kialakítással!

Létezik-e minőségi klíma olcsó áron?

Tapasztalatból mondhatjuk, hogy nem. Ha valaki olcsó készüléket vásárol, az gyorsan és könnyen elromolhat, kiderül, hogy túl sokat fogyaszt vagy nem kapható hozzá alkatrész és az üzletbe se vihetjük vissza javíttatni.

Milyen szempontok szerint válasszak klímaberendezést?

Ma már nagyon sok lehetőség közül választhatunk, sok típushoz hozzáférhetünk köszönhetően a kereskedelmi árak csökkenésének. Ne feledjük azonban, hogy az áruházakban a kiszolgáló személyzet nem képzett az épületgépészet terén, ezért mindenképp fontos, hogy egy klímatechnikához értő szakember véleményét is kikérjük. Számos szempontot kell mérlegelnünk.

Ha további kérdése van, forduljon hozzánk elérhetőségeink bármelyikén!

Árlistáinkat megtalálja az egyes termékeknél!

Ha mégsem, árajánlatot kérjen tőlünk bizalommal

e-mailben!

Szeretne bővebb információt termékeinkről? Kattintson ide: LETÖLTÉSEK

A dokumentumok PDF formátumúak. Megtekintésükhöz szükséges programot az alábbi helyről lehet letölteni (Adobe Reader 9.4, magyar verzió)

Adobe Reader